çankaya kumrucu, cebeci kumrucu cebeci köfte cebeci cajun

Cebeci Yemek Siparişi İle KOROVA KURABİYESİ TARİFİ

Cebeci Kumru, Cebeci Tost ve Cebeci Yemek Siparişi İle Korova Kurabiyesi

Cebeci Yemek Siparişi Korova Cafe olarak bugün sizlere Korova Kurabiyesi tarifini ve detaylarını sunacağız.

Bu kurabiyeler ilk olarak Dorie Greenspan‘in “Paris Sweets: Great Desserts from the City’s Best Pastry Shops” adlı kitabında “Korova Kurabiyeleri” adıyla yer aldı. Tarifin sahibi ise “Tatlı Sanatının Picasso’su” olarak tanınan Pierre Herme. Bu tarifi ilk kere Paris’te kurabiyelerle aynı adı taşıyan restoranı için hazırlamış. Artık o restoranın yerinde yeller esiyor fakat bu kurabiyeler mutfaktan mutfağa dolaşmaya devam ediyor.

Kurabiyeler bu kitapta göterildikten sonra o kadar ilgi görmüş ki, Dorie tarife “Baking: From My Home to Yours” adlı son olarak kitabında da yer vermiş.
Ama bu sefer farklı bir adla: Dünya Barışı Kurabiyeleri.

Bir gün bu kurabiyelerin tadına bakan Dorie’nin komşusu, günde 1 porsiyon Pierre Herme kurabiyelerinin dünya barışı ve mutluluğu için lüzumlu tek şey bulunduğunu söylemiş. Bu anektodu ilk okuduğumda, içimden yan komşum Dorie Greenspan olsa kurabiyelerin ardı arkası kesilmesin diye ben de göklere sığdıramazdım diye geçirmiştim. Görünüşe aldanmamak gerekirmiş. Dışarıdan bakılmış olduğunda sıradan bir çikolatalı kurabiye şeklinde gözükse de malzemeler ve onları bir araya getiren fleur de sel bu kurabiyeleri çok özel yapıyor.

Cebeci Yemek Siparişi ile Tatlı Dokunuşlar

Her ısırışta ağızda eriyen bitter çikolata parçaları, kurabiyeye o koyu rengini veren kakao ve bütün malzemelerin lezzetlerini ortaya çıkaran fleur de sel. Fleur de sel (Fransızca, tuzun çiçeği), Fransa’nın Atlantik Okyanusu’na bakan Brittany bölgesindeki Guérande şehrinde elle toplanan bir tuz. Birçok aşçının vazgeçilmezi ve dünyadaki en rafine tuz. Görünüşü kaya tuzunu andırıyor ama rengi beyaz değil açık gri. Bu tuzu özel yapan şey bir sürü su yolunun yardımıyla Atlantik Okyanusu’ndaki tuzlu suyun özel sığ bataklıklara taşınması, suyun buharlaşıp 1 cm’lik bir derinliğe ulaşmasının beklenmesi, arkasından suyun yüzeyine çıkan tuzun nazikçe elle toplanması benzer biçimde uzun zaman ve uğraş gerektiren bir dizi işleme doğal olarak olması.

İşte tarifteki bu tuz bu kurabiyeyi bu kadar özel icra eden, çikolata ve kakaonun da tadını ortaya çıkarmaya yarayan bir malzeme. Türkiye’de ben rastlamadım ama yurt dışına giden bir tanıdık bulduğunuz anda artık ne sipariş vereceğinizi bildiğiniz gibi. Tarif fleur de sel olmadan da normal olarak yapılabilir. Sofra tuzu yerine deniz tuzu kullanırsanız orijinal hazzına çok yakın bir lezzet de elde edebilirsiniz.

çankaya kumrucu, cebeci kumrucu cebeci köfte cebeci cajun
Cebeci Yemek Siparişi, Cebeci Kumru, Cebeci Tost, Cebeci Köfteci | Korova Vitamin & Cafe

CEBECİ YEMEK SİPARİŞİ KOROVA KURABİYESİ TARİFİ

Ölçüler: Tarifte kullanılan su bardağı, çorba kaşığı ve çay kaşığı birimleri Amerikan cup, tablespoon ve teaspoon birimlerine denktir. Tüm malzemelerin gram cinsinden karşılıklarını “Ölçüler” sayfasında bulabilirsiniz. Tatlı pişirme konusunda yeniyseniz, “Un nasıl Ölçülür” başlıklı yazımı da tarifi uygulamadan önce okumanızı tavsiye ederim.

Malzemeler

1+1/4 su bardağı (175 gram) un
1/3 su bardağı (30 gram) kakao
1/2 çay kaşığı karbonat
150 gram tuzsuz tereyağı, oda sıcaklığında
2/3 su bardağı (120 gram) kahverengi şeker
1/4 su bardağı (50 gram) beyaz şeker
1/2 çay kaşığı fleur de sel yada 1/4 çay kaşığı deniz tuzu
1 çay kaşığı vanilya özütü*
150 gram bitter çikolata (%70 kakao), irice kıyılmış
* Vanilya özütü marketlerde satılan toz vanilinle aynı şey değildir. Sentetik bir madde olduğundan vanilin veya vanilya aroması kullanmıyorum. Bağlantıya tıklayarak ev yapımı vanilya özütü tarifine ulaşabilirsiniz.

Yapılışı

Tarifi uygulamaya başlamadan yaklaşık yarım saat önce tereyağını buzdolabından çıkartıp oda sıcaklığına gelmesini sağlayın.
Un, kakao ve karbonatı bir kaba eleyin ve bir kenara ayırın.
Tereyağını karıştırma kabınızda iyice yumuşayana kadar çırpın. Kahverengi şekeri, beyaz şekeri, vanilya özütünü ve tuzu katıp 2-3 dakika daha çırpmaya devam edin. Peşinden elediğiniz kuru malzemeleri katıp mümkün olduğunca az karıştırmaya dikkat ederek bir hamur harcı elde edin.
İrice kıydığınız çikolata parçalarını da ekleyip bir araya gelene kadar biraz daha karıştırın.
Hamuru tezgaha alıp ellerinizin yardımıyla toparlayın ve ikiye bölün.
Hamurun her iki yarısını da 4 cm çapında silindir haline getirip streç filme sarın ve buzdolabında minimum 2 saat (ben 3 saat beklettim) soğumasını bekleyin. Bu aşamada hamur harcı buzdolabında 3 güne, buzlukta ise 1 aya kadar saklanabilir.
Fırınınızı önceden 165 aşama ısıtın.
Buzdolabından çıkardığınız silindirleri keskin bir bıçak yardımıyla 1.5 santimetre kalınlığında keserek önceden parşömen kağıdı serilmiş fırın tepsisine aralarında 2.5 santimetre boşluklar kalacak şekilde yerleştirin.
Kurabiyeleriniz keserken dağılırsa dert etmeyin, elinizle sıkarak bir araya getirin.
Tek seferde yalnız bir tepsiyi fırına vermek şartıyla kurabiyeleri 12 dakika süresince pişirin. Bu 12 dakika sonucunda kurabiyeler pişmemiş gibi görünebilir ama bu sizi aldatmasın, doğru yoldasınız.
Not: Eğer kurabiyeleri önceden yapıp buzluğa kaldırdıysanız pişirme zamanı ulaştığında çözülmelerini beklemenize gerek yok. Pişirme süresine 1-2 dakika eklemeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir