çankaya kumrucu, cebeci kumrucu cebeci köfte cebeci cajun

Cebeci Yemek Siparişi Güvenli mi?

Cebeci’de Yemek Sipariş Etmek Ne Kadar Güvenli?

Cebeci Yemek Siparişi hizmeti veren Korova Cafe olarak ufak bir bilgilendirme yapmayı uygun gördük. Gıda Güvenliği Derneği, COVID-19 salgını sürecinde akıllarda soru işareti yaratan gıda güvenliği mevzusunda değerlendirmede bulundu. Virüsün sindirim değil solunum yöntemiyle bulaştığını belirten dernek başkanı Samim Saner, riski en aza indirmek için yapılması gereken tek şeyin hijyen kurallarına eksiksiz uyulması ve dışarıdan yemek siparişi için emin restoranların tercih edilmesi bulunduğunun altını çizdi.

COVID-19 salgını ülkemizde ve tüm dünyada yaşamın her alanını etkilerken, günlük ihtiyaçları da toplumsal yalıtım önlemleri kapsamında evden karşılanıyor. Tüm alışkanlıkların tekrar gözden geçirildiği bu dönemde, paket servis yöntemiyle sipariş edilen gıdaların da güvenliği merak konusu oldu. Besin Güvenliği Derneği bu noktada akıllarda oluşan soru işaretlerine yönelik, araştırmaların virüsün sindirim değil, solunum yoluyla bulaştığını gösterdiğini hatırlattı. Dernek bu bilgiyi Dünya sıhhat Örgütü ve Avrupa Birliği besin Güvenliği Otoritesi raporlarına dayanarak verdiğini ve bu otoritelerin virüsün gıdalardan bulaştığına dair bilimsel bir kanıt olmadığı yönünde aynı fikir bulunduğunu belirtti. Derneğe göre dışardan sipariş edilen gıdalar mevzusunda ihtiyaç duyulan en güçlü önlem, senelerdir yürürlükte olan besin hijyeni kurallarına sıkı bir halde uymaktan geçiyor.

çankaya kumrucu, cebeci kumrucu
Korova Vitamin&Cafe Cebeci Kumrucu, Cebeci Yemek Siparişi, Cebeci Tostçu, Dikimevi Köfteci, Dikimevi Kumru Hizmetlerinde Sağlık, Hijyen ve Gıda Yönetmeliği Kuralları Çerçevesinde Hizmet Vermektedir.

 

Cebeci Tostçu İle Ne Yediğinizi Bilin!

Eve sipariş edilen gıdaların bir tek bu zamanda değil, genel anlamda her dönem güvenli yerlerden temin edilmesinin icap ettiğini ifade eden besin Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, ne yediğimizi bilmemizin sadece denetimli ve izlenebilirliği olan gıdalarla mümkün olacağını söylemiş oldu. Dünya sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği besin Güvenliği Otoritesi’nin eldeki veriler ışığında virüsün gıda yoluyla bulaştığına dair bilimsel bir kanıt olmadığı konusunda hemfikir olduğunun altını çizen Saner, “Koronavirüs plastik gibi ambalaj yüzeylerinde belirli bir süre kalabiliyor. Dolayısıyla bu yüzeylere temas etmesinin peşinden ellerimizi doğru bir halde temizlemeden ağzımıza, yüzümüze ya da gözlerimize götürmekten kaçınmalıyız” dedi. Korova Cafe & Cebeci Yemek Siparişi olarak bizde bu bilgiler ışığında firmamız ve mutfağımızda gerekli hijyen ve gıda yönetmeliği konularında önlemlerimizi aldık.

Bu zamanda dışarıdan fast food siparişi dahil olmak üzere yemek siparişi vermek konusunda endişelere de değinen Saner, “Dışarıdan sipariş edilen gıdalar mevzusunda tek ihtiyacımız, aslına bakarsanız yıllardan beridir yürürlükte olan gıda hijyeni kurallarının hakikaten gereği benzer biçimde uygulanmasıdır. Birçok zincir temassız teslimat, siparişimi kapıya as gibi sosyal mesafeyi korumaya yönelik uygulamalar devreye aldı. Çalışan personelin gıda veya ambalajla temasını minimuma indirdi. Bu kurallara uyulduğu sürece dışarıdan sipariş edilen yiyeceklerde virüs açısından bir risk bulunmamaktadır. Burada bizim önerimiz, dışarıdan meydana getirilen her türlü yiyecek ve fast food siparişlerinde güvenli, denetim ve izlenebilirliği olan markaların tercih edilmesi yönünde olacaktır.” görüşünü belirtti.

Cebeci Yemek Siparişi İle Ürünlerinizi Temassız Alın

Cebeci Yemek Siparişi Paket servis tercih edildiğinde siparişin, getiren kişiyle temas etmeden teslim alınmasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydeden Saner, “Siparişi getiren kuryenin ve mutfak personellerinin sağlık durumu ve hijyen kurallarına uyup uymadığına dair bilginin işletmeden talep edilmesi faydalı olacaktır. Unutulmaması gerekir ki, ambalajdaki risk yüzeydedir. Ambalajla temasınızdan sonrasında ellerin en az 20 saniye süresince her noktası suya ve sabuna temas edecek şekilde yıkanması gerekiyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise kolonya veya el dezenfektanı kafi olacaktır. Gıdayı ambalajından çıkartarak bir tabağa almak, yapmış olduktan sonra elleri yıkamak ve eğer besin yeterince sıcak değilse ısıtmak riskleri minimuma indirecektir.” ifadelerini kullandı.

Cebeci Kumrucu Her Daim Maskesini Takar!

Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın web sayfasında da yer alan hijyen kurallarına restoranların gıdaların hazırlık aşamasında eksiksiz uyması gerektiğine dikkat çeken Saner, kuralların mutfak araç gereçlerinin dizaynı ve personel hijyeninden, koruyucu kıyafetlere kadar bulaşı önleyecek birçok önlemi içerdiğini ifade ediyor. Çalışanlara COVID-19’a ilişkin farkındalık artırıcı eğitimler verilmesi çok büyük önem arz ederken, çalışanların herhangi bir belirti göstermese de sık sık değişiklik yapmak üzere maske takması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir